Zdravé návyky jako prevence proti nemocem
Cílem zdravého životního stylu je mnohem víc než jen fyzická rovina. Ačkoliv fyzický trénink ovlivňuje náš zevnějšek, naše zdraví a pohoda celkově závisí především na každodenních návycích. Nedávno jsme oslavili týden Světového dne proti rakovině prsu a kdy by tedy měla být lepší příležitost si připomenout důležitost našeho zdravotního stylu jako prevence proti nemocem. Pojďme si ukázat některé ze základních pilířů, které ovlivňují naše zdraví a zkuste porovnat, zda jsou v souladu s Vašimi každodenními návyky.
Samotná WHO (Světová zdravotnická organizace) definuje zdraví jako: "stav úplné tělesné, duševní a sociální pohody, nejen nepřítomnost nemoci nebo vady". Z tohoto prohlášení můžeme vyvodit, že je potřeba pro zkvalitnění života a pohody brát v potaz všechny úrovně. Zdravý životní styl nám tedy umožňuje zažít příjemné pocity, které mimo jiné eliminují každodenní stres, nedostatek spánku a odpočinku, nezdravé jídlo či nedostatek pohybu. Budeme- li dodržovat řadu zdravých návyků, dostaneme se na cestu spokojenosti, neustálého učení a respektu k sobě samým. A pokud ještě víme, že tato cesta je důležitá pro udržení našeho zdraví a prevenci proti nemocem, nepochybně stojí za to po ní kráčet.
Aspekty, které je třeba vzít v úvahu při prevenci nemocí
Je prokázáno, že genetika je jeden z faktorů ovlivňující náš zdravotní stav. Jelikož se ale objevují stále nové nemoci, nelze na toto příliš spoléhat. Je pravdou, že genetické předpoklady mohou zapříčiňovat potencionální vznik nemoci, neměli bychom však jen nečinně čekat až se tak stane. Každým krokem, který podnikáme ve prospěch našeho zdraví, můžeme přispět nejen ke zlepšení kvality našeho života, ale také k zajištění toho, aby se tyto nemoci objevily až později, ve slabší míře či vůbec.
Je čas vás seznámit s klíčovými aspekty, které slibují větší spokojenost a celkovou pohodu. Jídlo, pohybová aktivita, odpočinek... to jsou jen některé z nich. Pojďme se podívat blíže na jednotlivé body a jak k nim přistupovat ve prospěch zachování dobrého zdraví a dosažení lepšího života...
Klíč k prevenci nemocí
Imunitní systém
Imunitní systém je jedinou armádou, kterou naše tělo disponuje v boji proti chorobám. Pravidelná fyzická aktivita mimo jiné přispívá k jeho správnému fungování. Je třeba však rozlišovat dvě úrovně. Jednou z nich je vrozený systém, se kterým se všichni rodíme. Skládá se z buněčného systému specializovaného na imunitu a další přirozené bariéry jako je kůže, sliznice či střevní bakterie. Druhou úrovní je systém, který se formuje pomaleji, kdy si tělo vlivem kontaktu s viry či bakteriemi vytváří protilátky.
Pravidelný trénink
Pro zachování optimálního zdravotního stavu a prevenci proti nemocem je třeba si uvědomit jako moc je důležitá fyzická aktivita. Samotná chůze je velmi důležitá a nezbytná pro boj s leností a sedavým životním stylem. Pro zdraví a pohodu však nestačí. Silový trénink nám umožnuje získat svalovou hmotu, která je nezbytná pro aktivní pohyb. Samozřejmě, každý člověk je jiný a proto chce silové cvičení přizpůsobit každému dle jeho potřeb. Je však nezbytné najít rovnováhu pro posilování imunitního systému a prevenci proti chronickým zánětům.
Jak je to svalovou hmotou?
Ač se to nezdá, svalová hmota má v prevenci velký význam. Zapomeňte však na obrázky obrovských kulturistů. S tím to nemá opravdu nic společného. Jde o nalezení rovnováhy složení těla s dostatečnou svalovou hmotou, která úzce souvisí s imunitním systémem. Jedná se o důležitou energetickou rezervu, která podporuje imunitní systém. S dostatečnou a rovnovážnou svalovou hmotou budeme silnější v boji proti nemocem a doba regenerace a zotavení se dramaticky zkrátí. Za to to stojí!
Stravovací režim
Zdravá a vyvážená strava hraje zásadní roli v prevenci nemocí a celkové pohodě. Je třeba se vyhýbat přesmaženým jídlům a nutričně prázdným potravinám. Zdravá strava je založena na zelenině a ovoci, jídle bohatém na antioxidanty, čerstvých a sezónních jídlech, kvalitních zdravých tucích a nezapomínejme i na dostatečný přísun bílkovin. Ale ani to, že se dobře najíš, ještě neznamená, že máš všechno vyřešené... to Ti samo o sobě dostatečnou svalovou hmotu nezaručí. Je třeba dodržovat i další návyky.
Odpočinek a stres
Spánek je nezbytný pro načerpání sil do dalšího dne, ale i pro regeneraci organismu po zátěži. Pokud je dostatečný, je i náš imunitní systém správně nastaven. Zapomeňte proto na krácení doby spánku a zkuste se zaměřit i na tento aspekt. Spánek je důležitý i pro snížení stresu, který je velkým nepřítelem našeho zdraví. Stresové hormony doslova vypínají imunitní systém, jelikož odebírají tělu energii pro případný útěk nebo boj, čímž pak už nezbývá energie pro dostatečné fungování ostatních tělesných systémů. Odpočinek a celková duševní pohoda je proto jeden z hlavních faktorů, které ovlivňují naše zdraví a funkčnost imunitního systému.
Další faktory...
Existují i další faktory, kterým jsme vystaveni a které mohou negativně ovlivňovat náš imunitní systém. Mohou to být toxické látky, rentgenové záření či další nebezpečné vlivy. Proto je třeba myslet i na toto. Co je ale důležité vědět, je to, že nikdy není pozdě na to začít měnit svůj životní styl! A i když je věk faktorem, který nás všechny tlačí, vždy je vhodný čas na zlepšení a rozhodně to stojí za to. V sázce je naše zdraví!
Autor: Ondřej Čečetka
Vitamín C v kombinaci s extraktem z šípků podporuje normální funkci imunitního systému.
Prémiový produkt založený na unikátní kombinaci světově známého fosfolipidu fosfatidylserinu a…
Kapsle s obsahem rostlinných extraktů a vitamínu B6 pro duševní rovnováhu a koncentraci.
Vitamin D3 – 2500 I.U. s vápníkem je esenciální, v tucích rozpustný vitamín, který je velmi často…