Kempování: co sbalit s sebou!
Venku je krásně, tak vyražte na výlet, prázdninové zážitky jsou přeci to nejlepší, co můžete v létě zažít. Není nic snazšího než vyměnit auto za karavan nebo kabelku za batoh a jet do přírody.
Říká se, že kempovat může opravdu každý. A je to pravda. Nezáleží zde na věku, ani na pohlaví. Jde o aktivitu určenou pro kohokoliv, kdo miluje přírodu, a to je ten důvod, proč se kempování a turistika obecně opět stává jednou z nejpopulárnějších aktivit na světě. Člověk se uvolní, je na čerstvém vzduchu, vzdává hold matce přírodě, která nabízí nejenom okouzlující zážitky, ale pro zkušené kempaře také zdroj obživy.
Proč kempovat
Existuje mnoho důvodů, proč kempovat. Kempování je kombinace dobrodružství v přírodě a romantiky, kdy můžete pozorovat východy či západy slunce na vrcholcích hor, poslouchat šumění lesních potůčků nebo zvuků zvířat. Můžete si užívat večerní opékání vuřtů, zpěv u kytary a teplo doutnajícího ohně.
Tím, že se naprosto odpoutáte od civilizace, získáte nejenom vnitřní klid, ale nebudete se ani stresovat a postupně budete získávat vnitřní rovnováhu, která vám, možná, během roku díky plnému diáři chybí.
Navíc díky výletům můžete zlepšit svou vytrvalost a procvičit vaše svaly a klouby, které máte třeba kvůli sedavému zaměstnání ztuhlé a zkrácené.
Bez výbavy nevyjíždějte
Ať už vyrážíte na krátký kemping nebo pořádný horský výšlap, neměli byste zapomínat na základní vybavení každého kempingového nadšence. Základem je pořídit karavan nebo stan na přespání, mít s sebou náhradní kolíky a něco na zatloukání (sekyrku, dřívko). Nezapomeňte na spacák či deku a karimatku, která pomůže při spaní na tvrdé podložce a částečně odrazí ranní vlhkost.
Důležité je přibalit si s sebou také plynový vařič nebo křesadlo, pokud se chystáte rozdělat oheň starým způsobem. Sbalte si příbor, ešus, termosku a základní potraviny.
Součástí dobrého vybavení kempaře je i kvalitní termo prádlo a oblečení. Nezapomeňte si vzít něco nepromokavého a také naopak něco proti slunci. Oči ochraňte brýlemi s vyměnitelnými skly, můžete tak rychle zareagovat na měnící se počasí.
V batohu by vám rovněž neměla chybět baterka, osobní doklady, lékárnička, repelent, kapesní nůž a například i mapy, pokud je už nemáte ve svém mobilním zařízení nainstalovány.
Kemping a výživa
Stravovací návyky nehrají během kempování velkou roli. Kempaři ve většině případů využívají možnosti rychlých konzerv, vuřtů, hotových pokrmů, které v kotlíku s pomocí trošky vody uvaří. Dá se jíst však mnohem zdravěji a lépe, zejména tehdy pokud kempujete často, protože konzervy plné éček nejsou pro organismus vhodné.
Strava by měla být pestrá, lehce stravitelná a bohatá na energii ve formě sacharidů. Správnou volbou na snidani jsou například ovesné kaše v kelímku (Knuspi), které obsahují chia semínka a dodají do vašeho organismu tolik potřebnou vlákninu.
Na kempování můžete vyrazit i s pytlíčky sušeného masa, které vás zasytí a dodá energii. Vybírat můžete ze čtyř různých druhů - original (bez příchutě), teriyaki, peppered nebo sweet and hot. Výbornou volbou jsou i proteinové a energetické tyčinky, které zejména při dlouhé túře přijdou vhod. Pokud máte rádi sladké, zvolte jednorázová balení přírodního arašídového krému bez přidaného cukru a soli - AMIX Mr. Popper's PeAmix.
Pitný režim
I u kempování platí, že tekutiny se musí doplňovat neustále, protože při delší túře se ztrácí pocením. To je způsob, jakým odvádí tělo přebytečné teplo z pracujících svalů. Nejvíce vylučuje minerální látky a aminokyseliny, jejichž úbytek bychom měli doplnit. Do batohu si tak můžete přibalit jednorázová balení BCAA, která stačí, když smícháte v láhvi s vodou a protřepete.
Pitný režim byste měli dodržovat, aby nedošlo k dehydrataci organismu, což může vést až ke kolapsu.
Denně byste měli vypít 1,5-2 litry tekutin, při větší zátěži více. Nejlepším nápojem je čistá voda, která nadměrně nezatěžuje organismus. Chcete-li něco ochuceného, zkuste třeba hotové nápoje nebo rozpustné tablety. Všechny jmenované produkty jsou malých rozměrů a vejdou se vám do výbavy bez větších problémů. S jejich pomocí dostanete do těla nejenom tekutiny, ale i minerály a sacharidy potřebné pro dodání energie.